21 Nisan 2018 - 5 Şaban 1439
ABD Suriye’ye Bin Asker Gönderiyor
2017-03-16 19:38:15 | Ajanslar | ABD Suriye’ye Bin Asker Gönderiyor
Washington Post, Pentagon’un Suriye’ye bin asker daha gönderme planının olduğunu yazdı. Planın Savunma Bakanı Jim Mattis ve Trump tarafından onaylanması hâlinde, Suriye’de bulunan 950 ABD’li askerin sayısı ikiye katlanmış olacak.

Köklü Değişim Medya

Washington Post’un ABD Savunma Bakanlığı yetkililerine dayandırdığı haberine göre, Pentagon Suriye’ye bin askerin daha konuşlandırılmasını öngören bir plan taslağı hazırladı. Planın Savunma Bakanı Jim Mattis ve Başkan Donald Trump tarafından onaylanması hâlinde, şu an Suriye’de bulunan yaklaşık 950 ABD’li askerin sayısı ikiye katlanmış olacak.

Bu askerler konuşlandırıldığı takdirde, YPG ve yanında savaşan Arap güçlere IŞİD’e karşı mücadelede destek verilecek, onlara danışmanlık yapılacak ve ABD’nin öncülüğündeki koalisyonun hava kuvvetleriyle koordinasyon yürütülecek.

Eski ABD Başkanı Barack Obama’yı Suriye’de zayıf bir politika izlemekle suçlayan Trump, IŞİD ile mücadele konusunda yeni bir plan hazırlaması için Pentagon’a 30 gün süre vermişti. Savunma Bakanı Mattis, Şubat’ın sonunda yeni planın ana hatlarını Beyaz Saray’a sunmuştu.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanı Joseph Votel’in planın ince detaylarını ve Suriye’deki ABD’li askerlerin ne kadar arttırılacağıyla ilgili önerilerini Mart sonunda Mattis’e iletmesi bekleniyor. Savunma Bakanı Mattis’in bu önerileri onaylaması bekleniyor.

Suriye’ye konuşlandırılacak ABD’li askerler muharip görevi üstlenmeyecek. ABD, geçen hafta Rakka operasyonuna destek vermek üzere topçu birliklerini Suriye'ye göndermişti.

Pentagon, Mart ayı başında Türkiye’nin YPG'den almak istediği Menbic’e de ek asker göndermişti. Pentagon Sözcüsü Davis, bu görevin "IŞİD'den başka bir tarafa saldıranları caydırmak için olduğunu" söylemişti.


Yorumlar

SON HABERLER