27 Mayis 2018 - 12 Ramazan 1439
ABD Savunma Bakanı Mattis Suudi Arabistan'da
2017-04-19 16:12:02 | Ajanslar | ABD Savunma Bakanı Mattis Suudi Arabistan'da
ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, ilk Ortadoğu ve Kuzey Afrika turuna çıktı. ABD’li Bakan, 18-23 Nisan arasındaki turu kapsamında Suudi Arabistan, Mısır, İsrail ve Katar’ı ziyaret edecek.

Köklü Değişim Medya

ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, Ortadoğu ve Afrika turunun ilk durağı Suudi Arabistan'da Kral Selman bin Abdulaziz tarafından kabul edildi.

Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA'nın haberine göre, başkent Riyad'daki Yemame Sarayı'nda bir araya gelen Kral Selman ile ABD Savunma Bakanı Mattis, savunma alanı başta olmak üzere iki ülke arasındaki stratejik dostluk ilişkilerini güçlendirme yolları ile bölgesel ve uluslararası gelişmeleri ele aldı.

Mattis, dün akşam Riyad'a ulaşmasının ardından düzenlediği basın toplantısında, Suudi Arabistan'ın bölge ve ABD'nin çıkarları için güvenlik iskeletinin bir ayağı olmaya devam ettiğini söylemişti.

ABD Savunma Bakanı, 23 Nisan'a kadar sürecek Ortadoğu ve Afrika turu kapsamında Mısır, İsrail, Katar ve Cibuti'yi de ziyaret edecek.

ABD’li yetkililere göre Mattis, IŞİD ile mücadeleye ve Trump’ın Suriye politikasını anlatmaya odaklanacak.

ABD’nin müttefikleri, Trump’ın Suriye politikasıyla ilgili pek çok sorunun yanıtını bekliyor. IŞİD’den kurtarılan bölgelerde etnik ya da mezhebe dayalı çekişmelere sahne olmaması veya Irak ve Afganistan’da olduğu gibi bu bölgelerdeki aşırılıkçı örgütlerin yeniden türemesini engellemek için Washington’un ne gibi stratejiler geliştirdiğini duymak istiyor.

ABD destekli güçler, IŞİD’in denetimindeki en önemli iki kent olan Musul ve Rakka’yı ele geçirmek için operasyonlar yürütüyor. Ancak ABD’nin IŞİD’in buralardan çıkarılmasından sonra ne yapacağı ve Suudi Arabistan gibi müttefiklerini nasıl bir rol oynayabileceği henüz bilinmiyor.

Pentagon’un eski üç numarası Christine Wormuth, "Özellikle Suudi Arabistan ve İsrail’de yürütülecek görüşmelerde en baskın konu, füze saldırısından sonra ABD’nin Suriye’deki stratejisine açıklık getirmek olacak" değerlendirmesinde bulundu.

Yemen’de Daha Derin Destek

ABD Yemen’de de daha derin bir rol oynamak istiyor. ABD’li yetkililer, iki yıldan beri Yemen’deki İran destekli Husilere karşı savaş yürüten körfez ülkelerine doğrudan yardımların söz konusu olabileceğini belirtiyor.

Washington’daki Uluslararası ve Stratejik Araştırmalar Merkezi Ortadoğu Programı Başkanı Jon Alterman, "Suudi Arabistan’ın stratejik kaygısı İran… Riyad’ın kısa vadeli amacı, İran’a Yemen üzerinden bir mesaj göndermek. ABD’nin tam desteği Suudiler hoşuna gidebilir" dedi.

ABD’nin istihbarat işbirliği dâhil Yemen’deki yardımlarını arttırma niyeti, İran’ın Yemen’e gelişmiş silah ve askeri danışmanlar gönderdiğine dair kanıtların ortaya çıkmasıyla eş zamana geliyor.


Yorumlar

SON HABERLER