27 Mayis 2018 - 12 Ramazan 1439
ABD:‘PYD Masada Olmalı’
2017-01-11 16:24:57 | Ajanslar | ABD:‘PYD Masada Olmalı’
ABD, Suriye'de oynadığı oyunu sahneye koyarken, sonunda PYD ile ilgili fikrini de ifşa etti. Dışişleri sözcüsü Mark Toner, PYD/PKK'nın da Suriye'nin bir parçası olduğunu ve ‘masada yer alması’ gerektiğini açıkladı.

Köklü Değişim Medya

ABD Dışişleri sözcüsü Mark Toner, PYD/ PKK'nın da Suriye'nin bir parçası olduğunu ve masada yer alması gerektiğini açıkladı. Suriye'de gerçekleşen ihanetin tamamının ABD projesi olduğu bir kez daha ortaya çıktı.

 Dışişleri Sözcüsü Mark Toner, Suriye’deki iç savaşın sona ermesi için Birleşmiş Milletler (BM) öncülüğündeki çözüm arayışlarının "tek çözüm" yolu olduğunu düşündüklerini belirterek, "Barış görüşmelerinde kimin yer alacağı, ilgili gruplara ve Suriye halkına kalmış" değerlendirmesinde bulundu.

Sözcü Toner, PYD’yi işaret ederek, "Suriyeli Kürtler de bu sürece dahil olmalıdır" diye konuştu. "PYD'nin masada yer alabileceğini mi söylüyorsunuz?" sorusu üzerine ise Toner, "Bizim düşüncemize göre bir noktada onlar da bu sürecin bir parçası olmalıdır" dedi. Toner, "PYD sahada temsiliyeti olan bir grup. Suriye'deki uzun vade çözüm arayışlarında da seslerinin duyulması gerekiyor" şeklinde konuştu.

"Eğer PYD, PKK Değilse Neden Onlara Silah Vermiyorsunuz?"

PKK ve PYD'yi "farklı gruplar" olarak değerlendiren Toner, "Eğer PYD, PKK değilse neden onlara silah vermiyorsunuz?" şeklindeki soruya, PYD'nin IŞİD'e karşı "önemli bir güç" olduğu yönündeki sözlerini tekrar ederek, "Türk hükümetinin PYD ile ilgili hassasiyetini göz önünde bulunduruyoruz" şeklinde konuştu.

PKK’nın Suriye kolu PYD’nin silahlı kanadı olan YPG’ye verilen destek Türkiye’de tepkiye sebep olunca, ABD yeni bir yapı oluşturdu. Arap, Süryani ve Türkmen gücü’nü YPG’ye katarak Suriye Demokratik Güçleri’ni (SDG) kurdu. SDG’nin omurgasını ve komutasını yine YPG oluşturuyor. ABD Eylül 2015’te PYD’nin silahlı kanadı YPG’yi de terör örgütü olarak görmediğini ilân etmişti.

Ajanslar


Yorumlar

SON HABERLER