loader
ABD'NİN KÜRTLERE SİLAH SEVKİYATINA YÖNELİK TUTUMU NASIL DEĞİŞTİ?

ABD'NİN KÜRTLERE SİLAH SEVKİYATINA YÖNELİK TUTUMU NASIL DEĞİŞTİ?

Köklü Değişim Medya

'Sadık müttefikler', 'mükemmel savaşçılar', 'IŞİD'e karşı mücadelede ortaklar': ABD'li yetkililerin DSG/YPG hakkında kullanmış olduğu en canlı ifadelerinden derleme.

Ankara, YPG'yi PKK ile bağlantısı olan terör örgütü kabul ediyor. Türkiye daha önce, Washington'un IŞİD'e karşı mücadelede müttefiki olarak gördüğü Suriyeli Kürtlere yaptığı silah sevkiyatları konusunda ABD'yi birçok kez eleştirmişti.

“Kürtleri kullanmalıyız. Onları silahlandırmalıyız. Onlar, mükemmel savaşçı ve sadık müttefik olduklarını kanıtladı. Onlarla eskiye göre daha sıkı işbirliği yapmalıyız”

Donald Trump 

ABD Başkanı 

Başkanlık seçimi kampanyası sırasında (Şubat, 2016)

 

“YPG'yi terör örgütü olarak görmüyoruz, fakat onları öyle kabul eden Türkiye'nin görüşünü anlayışla karşılıyoruz. En iyi dostlar bile her konuda aynı fikirde olmaz. Kürtler, Suriye'nin içinde IŞİD'e karşı etkili savaşçılar ve biz, onlara destek vermeye devam edeceğiz”

John Kirby

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü

 

Onlar (Kürt milisler) Türkiye'ye saldırma niyetinde olmadıkları, Türkiye için tehdit olmadıkları, bilakis Türkiye'yle yapıcı bir çalışma yapmak istedikleri konusunda bizleri temin etmeye devam ediyorlar. Son yıllarda Türkiye'ye karşı herhangi bir saldırıyı desteklediklerini gösteren herhangi bir kanıt görmedim”

 

ABD'li Korgeneral Stephen Townsend

Nisan 2017'de Türkiye, Suriye'nin kuzeydoğusunda ve Irak'ın kuzeyinde Kürtlerin (YPG ve PKK) mevzilerine bir dizi hava saldırısı düzenledi. Türk Genelkurmay Başkanlığı'nın açıklamasına göre hava saldırıları sırasında Kürt örgütlerin üyelerinden yaklaşık 70 kişi öldü. ABD Dışişleri Bakanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Kürtlerin mevzilerine yaptığı saldırıları eleştirdi.

“Hepimizi tehdit eden teröristlere, yani IŞİD'e karşı ortak mücadelemiz pahasına (PKK ile) bu mücadeleyi yapamayacağını Türkiye'ye açıkça belirttik”

Mark Toner

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü

25.04.2017

 

ABD Başkanı Donald Trump 9 Mayıs'ta Suriye'de IŞİD'le mücadele eden Kürt silahlı oluşumların silahlandırılmasına ilişkin planı onayladı. ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Suriye'nin Rakka kentinde IŞİD'e karşı zaferi garanti etmek için DSG'deki Kürt unsurlarının gerekli her şeyle donatılacaklarını duyurdu.

 

“Kürt birlikler, en yakın zamanda Rakka'yı başarılı bir şekilde kuşatabilecek tek güç”
Sean Spicer

Beyaz Saray Resmi Sözcüsü

10.05.2017

“Rakka'nın alınmasından sonra DSG'nin içindeki Kürt unsurların kentten ayrılmasını bekliyoruz. Kentin, yerel nüfusun bileşiminin yansıttığı üzere, Suriyeli Arapların idaresinde olmasını bekliyoruz”

— Pentagon Basın Dairesi Sözcüsünün Sputnik'e yorumu

 

“DSG'den silahların sadece IŞİD'e karşı kullanacağına dair garantiler alıyoruz. Danışmanlar hizmetini sunduğumuz ve bu güçlere eşlik ettiğimiz dikkate alınırsa bunu gerçek zamanlı olarak takip edeceğiz”

Jeff Davis 

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü

12.05.2017

“Son günlerde medya kuruluşları, ABD'nin Suriyeli Kürt milis güçlerine 'tank' ve 'silah dolu yüzlerce TIR' gönderdiğine dair haberler yayınladı. Bu haberler gerçeği yansıtmıyor. ABD IŞİD'le mücadele eden hiçbir askeri gruba tank göndermedi. ABD ağırlıklı olarak DSG'nin içindeki Arap koalisyon güçlerine hafif silahlar sevk ediyor”

ABD'nin Türkiye Büyükelçiliği'nin sitesinde yer alan açıklamadan alıntı

03.08.2017

 

Ekim ayında ABD öncülüğündeki koalisyondan destek alan DSG'nin Arap ve Kürt birlikleri, Rakka kentinin IŞİD militanlarından tamamen kurtarıldığını açıkladı.

“DSG ve Suriye'de IŞİD'e karşı savaşan müttefiklerimizin, terör grubunun (IŞİD) başkenti olarak ilan ettiği Rakka'yı başarılı bir şekilde geri aldıklarını duyurmaktan mutluluk duyuyorum. Ortak çalışma sonucunda güçlerimiz bütün şehri IŞİD'den temizledi”

Donald Trump

ABD Başkanı

Ekim 2017

 

“Ben onlara (PKK) Marksist değil demokrat diyorum”

General Raymond Thomas 

ABD Kuvvetleri

03.11.2017

ABD Başkanı Donald Trump, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı Suriye'deki ABD müttefiklerine verilen desteğin gözden geçirileceği konusunda bilgilendirdi.

Beyaz Saray'dan, Trump ile Erdoğan arasındaki telefon görüşmesine ilişkin açıklama

25.11.17

 

“ABD'nin öncülük ettiği koalisyon güçleri bize halen silah yardımında bulunuyor. Türkiye'den gelen 'ABD, DSG'ye silah yardımını kesti' açıklamaları doğru değildir. ABD, daha dün bize yüzlerce TIR'la silah gönderdi. Silahlarla dolup taşan TIR'lar Kamışlı'dan Deyr er Zor'a geldi. Yani bizim şimdi IŞİD'e karşı operasyon yaptığımız yere geldi. ABD ile koalisyon güçleri, DSG'ye desteklerini sürdürüyor”

Abdulaziz Yunus

DSG Dış İlişkiler Sorumlusu 

28.11.2017

“Kategorik olarak, müttefikimiz Türkiye'yi tehdit edebilecek silahları toplayacağız”

Eric Pahon

Pentagon Ortadoğu Masası Sözcüsü

01.12.2017

 

“YPG'nin halihazırda silahları var. Uluslararası koalisyon hücum odaklı operasyonları durdurduğuna göre onlara silah vermeye gerek yok. Güvenliğin sağlanmasına ve polis güçlerine ihtiyacımız var. Ki bunlar da IŞİD'in geri gelmemesini sağlayacak yerel kuvvetler”

James Mattis

ABD Savunma Bakanı

 

“Onlar (Amerikalılar), Türkleri kızdırmadan Kürtleri silahlandırmanın ve finanse etmenin başka yollarını bulacak”

Philip Giraldi

Eski CIA çalışanı

SON HABERLER