loader
ABD'DEN 400 PKK/YPG'LİYE ÖZEL EĞİTİM

ABD'DEN 400 PKK/YPG'LİYE ÖZEL EĞİTİM

Köklü Değişim Medya

ABD ordusu, Suriye'de desteklediği PKK/YPG'yi düzenli orduya çevirmek için ilk adımı attı. "Sınır muhafızları" adı altında 400 PKK/YPG'liye özel eğitim verildiği öne sürüldü.

Amerikan Merkez Kuvvetler Komutanı orgeneral Joseph Votel'in geçen ay Suriye’de sınır muhafız birlikleri kuracaklarını duyurmasının ardından ilk adım geldi.

Bu program dahilinde 400 PKK/YPG'liye özel eğitim verildi. Eğitimler Haseke’nin güneyindeki bir kamp ile Fırat nehri üzerindeki Tişrin baraji yakınlarında yapıldı.

Amerikan ordusunun "Sınır Muhafızları" olarak adlandırdığı yapıya YPG içinde "Kuzey ordusu" denildiği iddia edildi. Bu gücün ilk etapta Türkiye sınırındaki Kobani, Tel Abyad, Resulayn ve Malikiye'ye konuşlandırılması öngörüldü.

Ana unsurunu PKK/YPG'nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri, Suriye'nin dörtte birini kontrol altında tutuyor.

ABD, şimdiye kadar ana omurgasını PKK/YPG’nin oluşturduğu DSG'ye, 4 Bin Tır dolusu ağır silah ve zırhlı araçlar gönderdi. ABD yönetimi, PKK/YPG'ye desteğinin süreceğini açıklamıştı.

2018 Bütçesinde Ayrılan Para: 500 Milyon Dolar

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 24 Kasım'da Cumhurbaşkanı Erdoğan'la yaptığı bir telefon görüşmesinde, "Sayın Trump net bir şekilde talimat verdiğini bundan sonra YPG'ye silah verilmeyeceğini esasen bu saçmalığa daha önceden son verilmesi gerektiğini" net bir şekilde söylediğini belirtse de, ABD yönetiminin tam tersine PKK/YPG'ye desteğinin süreceğini birkaç kez tekrarladı. Yardımlar da devam ediyor.

ABD, 2018 yılı bütçesinde bölgedeki faaliyetler için 500 milyon dolar ayırırken, PKK/YPG'ye 5 bin AK-47 sevk edileceğini bildirildi."

Türkiye'nin terör listesinde bulunan PKK/YPG ile mücadelesi 40 yıldır devam ediyor. Bu uğurda binlerce sivil ve askeri kayıplar yaşandı. 

ABD'nin PKK/YPG'ye silah sevkiyatı yapmasına devam etmesine rağmen Türkiye, ABD ile ilişkilerini stratejik ortaklık, dost ve müttefik adı altında yakın bir şekilde sürdürüyor olması terörün de devam edeceği anlamını taşıyor.

Bölge de terörü besleyen, finanse eden ve onunla işbirliği yapan Amerika ve İngiltere'dir. Türkiye terörle mücadele yürütürken terörün başını dost ve müttefik kabul etmeye devam ettiği müddetçe bölgede silahlar susmayacak, acılar, kan ve gözyaşı da son bulmayacaktır.

Güvenlik uzmanları son zamanlarda PKK'nın Türkiye'ye doğrulttuğu silahların ABD'nin verdiği silahlar olduğuna dikkat çekiyor.

SON HABERLER