loader
“28 ŞUBAT DAVASI AKLANDI”

“28 ŞUBAT DAVASI AKLANDI”

Köklü Değişim Medya

Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen 28 Şubat davasının bugünkü duruşmasından çıkan karar, darbecileri memnun ederken, yargıya olan güveni tamamen yok etmiş oldu. Müebbet hapis cezası verilen 21 kişi serbest bırakıldı.

Mahkeme heyeti, oybirliği ile alınan kararları açıkladı. Çetin Doğan, Çevik Bir ve İsmail Hakkı Karadayı'nın da aralarında bulunduğu 21 sanık için ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. Bu cezalar daha sonra sanıkların iyi hali gerekçe gösterilerek müebbete çevrildi.

İkinci Şok Karar!

Mahkeme heyeti önce iyi hal indirimi uygulayıp ilk şok kararını verdikten sonra, müebbet hapis cezasına çarptırılan sanıklar için yaş ve sağlık durumları nedeniyle tutuklama kararı vermeyerek ikinci şok karar ile sanıkları ödüllendirdi. 21 sanığa ayrıca adli kontrol hükümleri kapsamında yurtdışı çıkış yasağı ve karakola imza verme şartı da getirildi.

68 sanık hakkında ise beraat kararı verildi.

Kamuoyunun Vicdanını Rahatsız Eden Karara Tepkiler Çığ Gibi Büyüyor

28 Şubat darbecilerinin emri ile mazlumlar 21 yıldır hala zindanlarda yatarken, faillerin serbest bırakılması sert tepkilere neden oldu.

Twitter'da açılan "28 Şubat" başlığına verilen yargı kararı hakkında STK'lar, gazeteciler ve yazarlar tarafından atılan tweetlerden bazıları: 


SON HABERLER