loader
ULUSLARARASI İSLAM İKTİSAT KONFERANSI İSTANBUL’DA YAPILDI

ULUSLARARASI İSLAM İKTİSAT KONFERANSI İSTANBUL’DA YAPILDI

Köklü Değişim Medya tarafından organize edilen “Uluslararası İslam İktisat Konferansı” İstanbul’da yapıldı.  

İstanbul Akgün Otel Topkapı Salonu’nda yapılan konferansa alanında yetkin çok değerli isimler katıldı.

Köklü Değişim Medya İstanbul Temsilcisi Ramazan Gümüş'ün sunumuyla başlayan konferans, Hafız Sezgin Karakaş Kur’an tilaveti devam etti.

Kur’an tilavetinin ardından Hizb-ut Tahrir Türkiye Medya Bürosu Başkanı ve Köklü Değişim Genel Koordinatörü Mahmut Kar bir selamlama konuşması yaptı.

Mahmut Kar’ın yaptığı açılış konuşmasından sonra kürsüye selamlama konuşması yapmak üzere, Ürdün'den Dr. Velid Salah geldi.

Uluslararası seviyede tertip edilen ve iki oturum halinde gerçekleşmesi planlanan “İslam İktisat Konferansı - Ekonomik ve Finansal Krizlere Köklü Çözüm” konferansının, “Ekonomik Krizlerin Kaynağı, Sebepleri ve Sonuçları” başlıklı birinci oturumunda; Dr. Abdurrahim Şen, Prof. Dr. Ahamed Kameel Mydin Meera, Dr. İsmail Çapak birer konuşma yaptı.

Bu bölümün oturum başkanlığını Köklü Değişim Yazarı Yusuf Yavuzkan gerçekleştirdi.

Dr. Abdurrahim Şen, “Krizlerin Temel Kaynağı Kapitalizmdir” başlıklı konuşmasında kapitalizmin hakimiyetindeki toplumlardaki gelir eşitsizliğini çarpıcı örneklerle gözler önüne serdi.

Şen’in ardından söz alan ve konferansa Malezya’dan katılan Prof. Dr. Ahamed Kameel Mydin Meera, “Ekonomik Krizler Neden Önlenemiyor?” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi.

Dr. İsmail Çapak ise “Krizlerin Kazananı ve Kaybedeni Kimler?” diyerek ekonomik krizlerin kaybedenlerine ve kazanalarına dikkat çekti.

Soru-cevap bölümüyle birinci bölüm nihayete erdi.

Konferansta, 45 dakikalık ikram ve namaz arasının ardından sinevizyon gösterimi ve hemen ardından konferansa Malezya’dan konuşmacı olarak katılması planlanan fakat eşinin rahatsızlığı sebebiyle katılamayan Dr. Prof. Dr. Sharifuddin Bin Muhammed Zain'in video mesajı yer aldı.

Misafir konuşmacı İlahiyatçı-Yazar Abdullah İmamoğlu’nun konuşmasının ardından ikinci bölüme geçildi.

“İslam’ın Ekonomik Krizlere Köklü Çözümü” başlıklı ikinci oturumda sırasıyla; Prof. Dr. Hakan Sarıbaş, Muhammet Hanefi Yağmur, Prof. Dr. Mohammad Malkawi birer konuşma yaptı. Bu bölümün oturum başkanlığını ise Vedat Yaşar gerçekleştirdi.

Prof. Dr. Hakan Sarıbaş’ın “İslam’ın Günümüz Ekonomik Sorunlarına Yaklaşımları” başlıklı bir konuşmasını, İktisatçı Muhammet Hanefi Yağmur’un “İslam İktisat Nizamının Esasları” başlıklı konuşması takip etti.

Yağmur’dan sonra söz alan ve konferans için Ürdün’den gelen Prof. Dr. Mohammad Malkawi, konuşmasında “İslam Ekonomik ve Finansal Krizleri Nasıl Çözecek?” sorusunun cevabını verdi.

Bu bölümün misafir konuşmacısı ise İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Öğretim ÜyesiProf. Dr. Arif Ersoy’du.

Ersoy’un ardından konferansın kapanış konuşmasını yapmak üzere kürsüye Köklü Değişim Yazarı Yılmaz Çelik geldi.

Dünyanın çeşitli bölgelerinden gelen ve salonu dolduran yaklaşık 1000 kişi konferansı canlı izlerken, yüzlerce kişi de Köklü Değişim Medya sosyal medya hesaplarından online olarak izledi. Ayrıca konferans simultane tercüme ile Türkçe-İngilizce olarak iki dilde gerçekleştirildi.

“#3MartİktisatKonferansı” hashtag’i ile de sosyal medya ortamında özelde İslam ümmetinin genelde ise tüm insanlığın karanlık günlerinin başlangıcı olan Hilâfet’in ilga tarihine; 3 Mart 1924’e dikkat çekildi.

Köklü Değişim Medya olarak; müslümanlara çok mühim hatırlatmaları bünyesinde barındıran Uluslararası İslam İktisat Konferansı’nı bereketli kılmasını, Müslümanların uyanışına ve kalkınmasına katkı sağlamasını Rabbimizden niyaz ediyoruz.

Dünyanın ve Türkiye’nin çok çeşitli bölgelerinden gelerek konferansımıza iştirak eden tüm takipçilerimize de teşekkür ediyoruz.