loader
Köklü Değişim Medya Siyaset Atölyesi’nin Konuğu Ahmet Sapa İdi

Köklü Değişim Medya Siyaset Atölyesi’nin Konuğu Ahmet Sapa İdi

Köklü Değişim Medya

Köklü Değişim Medya Siyaset Atölyesi’nin Mersin’de gerçekleşen oturumunda Ahmet SAPA, “Avrupa Birliği’nin Durumu ve Kaçınılmaz Son” başlıklı bir sunum yaptı.

Köklü Değişim Mersin Temsilciliği’nde gerçekleştirilen siyaset atölyesi çalışması, 12 Nisan 2018’de saat, 21:00’da başladı.

Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından konuşmacı Ahmet SAPA sunumunu gerçekleştirdi.

Ahmet SAPA, “Avrupa Birliği’nin Durumu ve Kaçınılmaz Son” başlıklı sunumunda öncelikle Avrupa Birliği (AB) tarihine kısaca değindi. 1951 Paris Antlaşması’nın AB tarihinin başlangıç noktası olduğunu, 1957 Roma Antlaşması ile birlikte oluşumun yarı siyasi ve ekonomik bir sürece evrilerek Avrupa Ekonomi Birliği’nin ve ardından da Avrupa Atom Enerjisi Topluluğu’nun oluşturulması ile stratejik bütünlüğe doğru yol alındığını ifade etti. 1992 yılında Mastrik Antlaşması ile birliğin siyasi bir bütünlüğe kavuştuğu belirten Sapa, süreç içerisinde birliğe yeni üyelerin dâhil olmasıyla 28 üyeli bir topluluğun oluştuğunu dile getirdi.

Avrupa Ekonomi Topluluğu’ndan Avrupa Birliği’ne ve Avrupa ortak ordusu meselesine gelinen sürece değindiği konuşmasında Ahmet SAPA, bu süreci hızlandıran ve yavaşlatan sebepleri de detaylı bir şekilde izah etti. Mevcut siyasi, ekonomik, askerî unsurlar göz önüne alındığında Avrupa ordusunun kısa vadede mümkün olmadığı gerçeğini de vurgulayan Sapa konuşmasının devamında, Avrupa Birliği-İngiltere ilişkilerinde İngilizlerin birliği dağıtmaya yönelik hamleleri, siyasetteki sinsilikleri ve şantaj sanatını kullanmada mahareti üzerinde de durdu. Birlikte iktisadın kötü gidişatına sebep olan unsurlar ve devam eden krizlerin iç yüzünü de izah eden Ahmet SAPA, Avrupa Birliği üye ülkelerinde son zamanlarda gündemden düşmek bilmeyen İslamifobi meselesinin Müslümanlara verdiği sıkıntı ve geldiği nokta, bunun körüklenmesini sağlayan Avrupa yöneticilerinin, toplum mühendislerinin neler amaçladığı hususlarına da bir projeksiyon tuttu. Böylece, Avrupa’nın kendi değerlerini çiğneme pahasına İslâm’a ve Müslümanlara yönelik saldırılarını bütünlüklü bir şekilde izah etmiş oldu.

Ardından, hemen hemen bütün Avrupa ülkelerinin yumuşak karnı olan ayrılıkçı ve bağımsızlık hareketleri konusunu da ele alan Ahmet SAPA, Amerika'nın Avrupa Birliği’ni dağıtma hamlelerinde gerek iktisadi gerek siyasi gerek askerî hamleler gerçekleştirdiği ifade etti.

“Kapitalizm Açısından Kaçınılmaz Son” alt başlığı ile de bugün, özelde Müslümanların genelde tüm insanlığın sorununun Kapitalizm olduğunu dile getiren Sapa, laiklik ve demokrasinin insanlığın üzerine kara bir bulut gibi çöktüğünü ve bu beşerî ideolojiden kurtulmak için insanlığın ivedi bir şekilde İslâm’ın hidayetine, nuruna, adaletine, emniyetine muhtaç olduğunu, bunun da ancak müstakbel 2. Râşidî Hilâfet Devleti’yle mümkün olduğunu belirtti.

Soru-cevap bölümünün ardından program sona erdi.