loader
Köklü Değişim Medya Müslümanlara Hilâfet’in Önemini Hatırlattı

Köklü Değişim Medya Müslümanlara Hilâfet’in Önemini Hatırlattı

Köklü Değişim Medya

3 Mart 1924 Hilâfet’in İlgası haftası çerçevesinde Köklü Değişim Medya bir dizi konferans gerçekleştirdi. Türkiye’nin 8 farklı ilinde 3-12 Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilen konferanslara Müslüman Türkiye halkının ilgisi yoğundu.

 

•İZMİR ~ “Hilâfet’in Şer’i Esasları” başlıklı 3 Mart 2018 Cumartesi günü saat 21:00’de Köklü Değişim İzmir Temsilciliği’nde gerçekleştirilen konferansın konuğu, Araştırmacı Yazar Musa BAYOĞLU idi.

Seyfeddin PALA’nın açış ve selamlama konuşmasının ardından Musa BAYOĞLU sunumuna başladı. Bayoğlu konuşmasında, Hilâfet’in farziyetinin Kur’an-ı Kerim ve Rasul SallAllahu Aleyhi ve Sellem’in Sünnetiyle sabit olduğunu ifade ettikten sonra şer’i hükümlerin hayatın tamamına indirgenebilmesi için Hilâfet’in olmazsa olmaz olduğunu söyledi. Müslümanların şer’i yönetim sisteminin Hilâfet olduğunu da vurgulayan Musa BAYOĞLU, bunun (Hilâfet’in) rica değil Şari’in emri olduğunu ifade etti.

 

•ANKARA ~ Hilâfet'in ilga edilişinin 94. yıldönümü münasebeti ile düzenlemiş olduğumuz "Nasıl Bir Hilâfet" konulu panelimiz, 4 Mart 2018 Pazar günü saat 15:00’te yoğun bir katılım ile gerçekleştirildi.

Emre GÜRBÜZ’ün giriş konuşmasının ardından sözü sırasıyla Aydın Yusuf KARADEMİR ve Murat ALTIN aldı. Köklü Değişim Medya konferans salonunda bulunan haziruna hitap eden konuşmacılar, Müslümanların nasıl bir Hilâfet talep etmeleri gerektiğini delilleriyle ortaya koydular.

 

•AYDIN ~ “İngilizler Hilâfeti Nasıl Yıktı” başlıklı 4 Mart 2018 20:45’te Köklü Değişim Aydın Temsilcisi Hikmet SAYGIN’ın açılış ve selamlama konuşması ile başladı.

Daha sonra Âdem KARAKUŞ, sözlerin en kıymetlisi Kur’an-il Kerim kıraati ardından sözü Araştırmacı Yazar Musa BAYOĞLU alarak “İngilizler Hilâfet’i Nasıl Yıktı” başlıklı konuşmasını gerçekleştirdi. Aydın ve çevre illerden gelen yoğun katılımıyla gerçekleştirilen konferansta Musa BAYOĞLU, “dişlerinden ümmetin kanı akan sömürgecilerin yıktığı Hilâfet vahy ile Nübüvvet metodu üzere yürüyenlerin rabbimizden alacağı nusret ile gelecektir.” şeklinde konuştu. “Müslümanlar 13 asır boyunca insan haklarını, kadın haklarını konuşmadılar. Çünkü Müslümanlar hak din mensubuydular. Rabbimizin bizlere verdiği haklara gönülden razıydılar.” diyen Bayoğlu; “Ashap makamına ulaşamayız lakin onların iman ettiği gibi iman etmek zorundayız, onların amel ettiği gibi amel etmek zorundayız ki zamanımızın sahabesi olabilelim” dedi.

Musa BAYOĞLU ayrıca “bir damla petrol bir damla kan” diye yola çıkan sömürgecilerin, Hilâfet Devleti kaldırılmadan bunu başaramayacaklarını bildiklerini de ifade etti.

 

•KOCAELİ ~ “Ümmet'in Hilâfet’e Olan İhtiyacı” başlıklı konferans, Köklü Değişim Medya Kocaeli Temsilciliği tarafından 6 Mart 2018 Salı günü Araştırmacı Yazar Musa BAYOĞLU’nun sunumuylagerçekleşti. Müslümanların içinde bulunduğu içler acısı durumu gözler önüne seren Bayoğlu, Ümmet’in bu durumunun Hilâfet’e duyulan ihtiyacın aciliyetini ortaya koyduğunu söyledi.


•MERSİN ~ “Hilâfet’in Yokluğunda Kaybettiklerimiz” başlıklı konferans 8 Mart 2018 Perşembe günü Köklü Değişim Mersin Temsilciliği'nde Kur’an tilaveti ile başladı. Kısa bir sinevizyon gösteriminin ardından İlyas Kösem “Hilâfet’in Yokluğunda Kaybettiklerimiz” konulu sunumunu yaptı. Konferans, Mikail Akpolat’ın yaptığı dua ile sona erdi.

 

•İSTANBUL ~ “Hilâfet’in Önündeki Engeller” paneli, 9 Mart Cuma günüsaat 21:00’de İstanbul -Arnavutköy’de yapıldı. Nurullah Muhammed AYHAN’ın konuşmacı olduğu konferansa Arnavutköy halkının teveccühü yoğundu. Ayhan konuşmasında, “Hilâfet Allah Azze ve Celle’nin vaadi Rasulullah'ın müjdesidir. Yaşadığı şu asırda Hilâfet’i ikame etmek oldukça çalışmayı gerektiren bir iştir. Müslümanların tekrardan tek bir devlet çatısı altında toplanmasını ve ideolojisini dünyaya taşımasını istemeyen Batılılar, Hilâfet’in önüne onlarca engel oluşturma gayreti içindeler. Öyle ki Müslümanlardan kimileri bu engellere aldanıp Hilâfet’in gelmesinin hayal ve sayıklamaktan ibaret olduğunu düşünür hale geldi. Hilâfet’in ilgası ile Müslümanlar Batı’nın hadaratıyla daha hızlı kaynaştı. Bu kaynaşmanın neticesi zaferin Allah'tan olduğunu dilleriyle söyleseler de şartların lehimize olması gerektiğini düşündüler. Oysa biz, şartların aleyhimize olduğu Bedir'de, Hendek'te, Mute'de Allah'ın yardımıyla zafere ulaştık. Huneyn'de şartlar lehimize olsa da arkamıza dönüp kaçtık. Sayımız düşmandan çok olsa da Rabbimiz görünmeyen ordularla bizi destekledi ve galip geldik.” dedi.

Konuşmasının devamında Ayhan, “Hilâfet’in önündeki engelleri” şu başlıklar altında sıraladı:

“1-Müslümanların İslâm dışı mefhumlara sahip olması, yaşantısında İslâm’ın uzak olması. 2-Gücün ve otoritenin, Hilâfet’in gelmesini istemeyenlerin elinde olması. 3-İslam ümmetini dağınık olması, birbirini ötekileştirmesi, Âlimleri asıl meseleler dışında farklı meseleleri gündem etmesi ve birbirlerine saldırması.”

 

•ŞANLIURFA ~ “Ümmetin Vahdeti Hilâfet İle Mümkündür” başlıklı konferans 10 Mart 2018 Cumartesi günü saat 20:30’da başladı. Aydın USALP’ın konuşmacı olarak katıldığı konferansa ilgi yoğun oldu.

Aydın USALP konuşmasında, İslâm Ümmeti olarak 3 Mart 1924’te parçalanan kalkandan sonra her türlü acıya ve sıkıntıya maruz kalındığını, canların ve malların heder edildiğini, bu durumdan kurtulabilmek için de yeniden Hilâfet’in ikamesi için çalışılması gerektiğini ifade etti.

 

•VAN ~ “Hilâfet’in İlgasına Ümmetin Tepkisi” başlıklı konferans 12 Mart 2018 Pazartesi günü saat 19:30’da başladı. Konuşmacı Daim ŞİMŞEK konuşmasında Hilâfet’in özelde Müslümanlar için genelde tüm insanlar için öneminden bahsetti. Devamında Hilâfet’in ingilizler tarafından hain ajanların eliyle nasıl ilga edildiğine değinen Şimşek, daha sonra Müslümanların buna tepkisi bağlamında; Şeyh Said ayaklanması ve İskilipli Atıf Hoca gibi âlimlerin mücadele ve tutumlarından örnekler verdi. Daim ŞİMŞEK Kıyamının ardından Şeyh Said ve arkadaşlarının idam edilmesinde ve İskilipli Atıf Hoca’nın gayri İslâmi mahkemeler önündeki tutumunun akabinde idam edilmesinde olduğu gibi yakın dönem İslâm âlimlerinin anladığı gibi Hilâfet meselesinin Müslümanlar için hayat-memat meselesi olduğunu ifade etti.

 

~FOTO GALERİ~

•İZMİR ~


•ANKARA ~


 

•AYDIN ~


•KOCAELİ ~

 

•MERSİN ~

 

•İSTANBUL ~

 

•ŞANLIURFA ~

 

•VAN ~